UKRAJINŠTÍ OBČANÉ V KŘEMŽI A OKOLÍ

24.2.2022 odjeli z Kyjeva první uprchlíci, kteří dorazili do Křemže na Němcalku 26.2. ve 2 hodiny ráno. Ubytovnu Němcalka má v dlouhodobém pronájmu TJ Sokol Křemže. Hned následující den 27.2. byla vytvořena FB skupina Sokol Křemže pro Ukrajinu a také byla uspořádána první veřejná sbírka, kam přišlo ohromné množství lidí, kteří nabízeli i následnou pomoc.

Ubytování na Němcalce bylo prvotní po jejich bezprostředním příjezdu do ČR, kde jsme všem poskytli základní vybavení (oblečení, drogerii, jídlo), pomáhali jsme jim s akomodací, vyřizováním dokumentů na úřadech, sháněli práci, pomohli zařizovat nástup dětí do škol a školek, návštěvu kroužků, výuku českého jazyka a v neposlední řadě sháněli následné dlouhodobé bydlení.

Založili jsme také soukromou FB skupinu pro ukrajinské uprchlíky, kam jsme vkládali novinky a pro ně důležité informace pro zařizování všech potřebných dokumentů.

Již 8.3.se v Křemži zabydlelo 11 dospělých a 10 dětí do 16 let. Některým z nich bylo již nabídnuto od místních spoluobčanů i stálejší ubytování v okolí.

14.3.se nám povedlo v Křemži a okolí sehnat ubytování 17 lidem (9 dospělých, 8 dětí od 4 let). Na Němcalce v té době bydlelo dalších 20 lidí (10 dospělých a 10 dětí).

23.3.se nám díky spoluobčanům z Křemže, Holubova a okolí, kteří poskytli bydlení, podařilo sehnat ubytování již celkem 28 lidem. Na Němcalce zatím bydlelo dalších 9 dospělých a 5 dětí. Pomáhali jsme i s hledáním práce, v tuto dobu pracovalo již asi 8 žen, mimo jiné i díky tomu, že ve spolupráci se ZŠ Křemže a obcí vznikla samostatná třída pro ukrajinské děti. V té se děti učily nejen český jazyk. Výuka českého jazyka probíhala i pro dospělé, což jim pomohlo v úspěšném zapojení se do pracovního procesu. Rovněž jsme začali jednat i s mateřskými školami v okolí pro menší děti.

4.5.bylo v okolí Křemže více než 50 ukrajinských uprchlíků, převážně matek s dětmi ve věku 3 až 17 let. Nejstarší paní bylo 72 let. Všichni prošli nejdříve ubytovnou Němcalka (kolem 46 lidí, dvou koček a jednoho pejska), v té době tam žilo stále ještě 9 lidí. Postupně se stěhovali do okolí Křemže a Českých Budějovic. Ukrajinské děti získaly místa jak na základních školách v Křemži, Holubově a Brloze, tak i na středních školách v Českých Budějovicích. Děti chodily pravidelně na kroužky, na které byly zvyklé chodit i na Ukrajině a dopravují se na ně často na kolech, které byly všechny darovány při veřejných sbírkách. Rovněž probíhala i výuka českého jazyka pro Ukrajinky v Křemži i v Brloze. Většina ukrajinských žen si našla práci a mohly tak své děti již finančně částečně zabezpečit.

Povedlo se nám tak zřídit komunitní centrum pro ukrajinské uprchlíky v kostele Husova sboru. Zde mají možnost se potkávat, sdílet starosti i novinky a vzájemně si pomáhat. Centrum se slavnostně otevřelo 7.5. v 15 hodin. Od té doby se tak všechny dotazy řešily individuálně.

Do otevření komunitního centra se konala setkávání dobrovolníků a uprchlíků každou neděli na Němcalce, kde se řešilo ubytování, vzdělávání, práce a vše, co bylo potřeba. Případně jsme se s uprchlíky setkávali individuálně během týdne.

V současné chvíli k nám pravidelně dochází 34 osob. Ukrajinci se často stěhují. Ať už z důvodů ukončení ubytování, práce či návratu zpět na Ukrajinu (cca 20 osob). Centrem prošlo přes 100 uprchlíků. Někteří z nich zůstali v Křemži, někteří se přestěhovali do Holubova, Rojšína, Brloha, Chlumečku, Stupné, Č.Budějovic, Prahy, Benešova u Prahy.

Komunitní centrum sídlí v Husově sboru v Křemži, kde je nejen kancelář, ale i prostor pro věci z veřejných sbírek, odkud si uprchlíci mohou kdykoli v případě potřeby věci brát.

Ukrajinským spoluobčanům nadále pomáháme s doprovodem na úřady, administrativou, řešíme problémy s bydlením, cenami energií, zálohami na energie, pomáháme řešit problémy ve škole, školce a snažíme se zařizovat kroužky pro děti, o které projevily zájem.

Každý týden jezdíme do ČB do potravinové banky, kterou následně rozdělujeme mezi rodiny, které bydlí v okolí Křemže.

Nadále probíhá výuka českého jazyka, které momentálně vede Mgr. Petra Šestáková a která ukrajinským občanům moc pomáhá v každodenním životě.

Občas se nám také povede nashromáždit věci potřebné přímo na Ukrajině jako např.trvanlivé potřeby, drogerii, teplé oblečení, pánské oblečení či základní lékařské potřeby. Vše potom dobrovolníci odvážejí přímo na daná místa na Ukrajině.

V průběhu prosince také přijedou opět další noví uprchlíci, kterým opět poskytneme prvotní ubytování na Němcalce. A celé „kolečko“ začne nanovo, a proto bychom chtěli zachovat komunitní centrum. Lidé, kteří tady již bydlí, se v komunitním centru rádi scházejí a tráví zde volný čas. Rádi bychom pořídili ukrajinskou literaturu a zachovali alespoň jeden plný úvazek.

Akce, které jsme pořádali (více informací viz plakáty v příloze)

17.4. Velikonoční setkání a tvoření pro děti (ukázka a výroba českých velikonočních zvyků a tradic, např. barvení vajec, pletení pomlázky, výroba velikonočního zajíčka či hledání velikonočního pokladu)

7.5.otevření komunitního centra (kapela Pach dobrodružství)

10.7.Vítám tě sousede (tvoření pro děti a promítání filmu s ukrajinskými titulky)

15.10. komunitní setkání

27.11. Zahájení adventu (ochutnávka ukrajinských specialit, sbor Perchta, kapela Náhodná sešlost)

Aktuální pracovní doba komunitního centra:

Po zavřeno

Út 9-13 hod

Stř 15-19 hod

Čt 15-19 hod

Pá 15-19 hod

So 9-13 hod

Ne zavřeno

Sokol Křemže vyhlašuje veřejnou sbírku na podporu ukrajinské rodiny.

Rádi bychom Vám poskytli pár základních údajů, které rámují aktuální životní příběh těchto nedobrovolných uprchlíků. 

Ještě před pár dny na Ukrajině žili běžným životem, poslední dva dny se jim ale život otočil vzhůru nohama a mnohé rodiny byly nuceny opustit své domovy. 

Byla mezi nimi i rodina se čtyřmi dětmi ve věku 3, 5, 12 a 14 let. Celý život prožili v Kyjevě, 24.2.2022 se ale v brzkých ranních hodinách kvůli počínajícímu válečnému konfliktu  vydali na cestu za hranice. Protože na jihu Čech v Křemži žije od dětství jejich sestřenice s rodinou, směr byl jasný.

Na ukrajinsko-polskou hranici se po mnoha hodinách dostali 2 auty, dál už ale manžele a otce dětí nepustili. Museli se rozloučit a dál pokračovat v jednom autě pouze ženy s dětmi. Přestože se cestou musely často zastavovat kvůli prolétajícím raketám, nakonec se jim ve večerních hodinách 25.2.2022 podařilo úspěšně přejet hranice do ČR. Na cestu do ČR se vydala i další část příbuzných.

Jedna nepředstavitelně náročná část života skončila, další část životního příběhu však pokračuje. Tělocvična jednota Sokol Křemže se rozhodla rodině poskytnout v ubytovně přístřeší. Rodina přijíždí téměř bez jakýchkoliv osobních věcí. Pokoje jsou připravené, jídlo stačí jen ohřát, základní výbavu do začátku se již také podařilo připravit. Tím to ale nebude končit. Proto jsme se rozhodli vyhlásit veřejnou sbírku na jejich podporu. Číslo transparentního účtu je 5575403399/0800. Budeme rádi, za jakoukoliv částku, která nepředstavitelnou životní situaci nevinných běženců ulehčí. V případě, že byste rádi pomohli i jinak, než finančně, budeme postupně sepisovat seznam potřebných věcí či služeb. Vše budeme aktualizovat na těchto webových stránkách https://www.sokol-kremze.cz/ Kontaktovat nás můžete na tomto e-mailu sokolpomaha@gmail.com

Jménem celé rodiny jsme velmi vděční za jakoukoli pomoc. 

Dne 27.2.2022 proběhla dobročinná sbírka na podporu ukrajinských rodin přijíždějících do Křemže. Všem, kteří se zúčastnili a kteří pomáhali velmi děkujeme.

Pomocí QR kódu můžete přispět i Vy.

QR platba pro UK

4 komentáře. Nechte nové

 • Miloš Chromý
  03/03/2022 20:27

  Hezký den, lze Vám poslat peníze na pomoc i z firemního účtu oproti potvrzení, nebo tak něco? Hezký den, Chomý Miloš 🙂

  Odpovědět
 • Martina Geyerova
  09/03/2022 10:59

  Dobrý den, můžeme dát k dispozici novou sadu kuchynskych nožů a nádobí (hrnečky, talíře), pánský holicí strojek, zastřihavač vlasů, pánský oblek vel. L/XL, 2 pracovní kabely (měla jsem již připraveno pro Červený kříž) dívčí oblečení vel. S/M, případně dětské kolo.
  607 576 598

  Odpovědět
  • Martin Janda
   10/03/2022 14:23

   Moc děkujeme za nabídku, píši si na seznam, momentálně je dost oblečení, kosmetiky atp. a řešíme vše dle momentální poptávky. Díky Švorcová

   Odpovědět
 • Anna Brabcová
  20/04/2022 10:00

  Byl by zájem o pár kousků oblečení pro holčičky cca 3-4 roky (trička, šatičky, mikina… vše již použité). Děkuji, Anna Brabcová

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.
Chcete-li pokračovat, musíte souhlasit s podmínkami